Τι θα δούμε στο 16ο Διεθνές Φεστιβάλ Animation Kύπρου «Όψεις του Κόσμου»  

Το Φεστιβάλ Animation Κύπρου Όψεις του Κόσμου, σε συνεργασία με το Διεθνή Οργανισμό της UNESCO για το Animation ASIFA και το Μουσείον Χαρακτικής Χαμπή, με μεγάλη χαρά ανακοινώνουν το επίσημο πρόγραμμα και την επιλογή ταινιών στα τρία διαγωνιστικά προγράμματα του φετινού 16ου Διεθνούς Φεστιβάλ Animation Κύπρου Όψεις του Κόσμου.

Περισσότερες από 1.000 ταινίες από ολόκληρο τον πλανήτη υποβλήθηκαν στο Κυπριακό Φεστιβάλ κάνοντας την επιλογή αρκετά δύσκολη αφού πολλές ταινίες ήταν εξαιρετικής ποιότητας. Για ακόμα μια χρονιά, την 16η στη σειρά, η επιλογή περιλαμβάνει κάποιες από τις σημαντικότερες ταινίες του ανεξάρτητου σινεμά animation από όλο τον κόσμο: 27 ταινίες επιλέγηκαν για να συμμετέχουν στο Διεθνές διαγωνιστικό πρόγραμμα, 20 ταινίες στο Παιδικό διαγωνιστικό και 10 ταινίες στο Εθνικό διαγωνιστικό.

Διεθνές Διαγωνιστικό Ι

ESTATE
Ronny Trocker
France, Belgium / 2016 / 7’25
Represented by AUTOUR DE MINUIT

LA GRANDE HISTOIRE D’UN PETIT TRAIT
Antoine Robert
France / 2016 / 3’27
Represented by AUTOUR DE MINUIT

WEDNESDAY WITH GODDARD
Nicolas Menard
UK / 2016 / 4’30

EMPTY SPACE
Ulo Pikkov
Estonia / 2016 / 10’
Nukufilm

MY FATHER’S ROOM
Jang Nari
Korean Independent Animation Filmmakers Association
Korea / 2016 / 8’1

NIGHTHAWK
Spela Cadez
Slovenia, Cratia / 2016 / 8’50
Bonobostudio

BLIND VAYSHA
Theodore Ushev
Canada / 2016 / 8’13
National Film Board of Canada

 

ARIADNE’S THREAD
Claude Luyet
Studio GDS
Switzerland / 2016 / 13’

 

NOTHING HAPPENS
Michelle & Uri kranot
Denmark / 2017 / 12’

Διεθνές Διαγωνιστικό ΙΙ

OUR WONDERFUL NATURE – THE COMMON CHAMELEON

Tomer Eshed
Germany / 2016 / 3’32
aug&ohr medien

O

ANTARCTICA
Jeroen Ceulebrouck
Belgium / 2016 / 9’38
Kask School of Arts

SHUMA
Lucija Mrzljak
Estonia / 2016 / 6’05

AU REVOIR BALTHAZAR
Rafael Sommerhalder
Switzerland / 2016 / 9’30

SORE EYES FOR INFINITY
Elli Vuorinen
Finland / 2016 / 11’32
Pyjama Films

GARDEN PARTY
Florian Babikian, Vincent Bayoux, Victor Caire,
Théophile Dufresne, Gabriel Grapperon, Lucas Navarro
France / 2016 / 6’50

THE DAY AFTER THE PARTY
Diyala Muir
Royal College of Art
UK / 2016 / 5’52

 

ARTISTS AND HOOLIGANS
Ivan Maximov, Anna Romanova
Russia / 2016 / 11’33
School-Studio “SHAR”

 

STRANGE FISH
Steven Subotnick
USA / 2017 / 3’45

FORTGANG (PROGRESS)
Otto Alder
Switzerland / 2016 / 4’12
Gerd Gockell Filmproduktion

 

SCRATCH (TRIPTYQUE-3)
Pierre Hebert
Canada / 2016 / 10’

Διεθνές Διαγωνιστικό ΙΙΙ

TRAIN TO PEACE
Jakob Weyde, Jost Althoff
Germany / 2016 / 9’52

CONTACT
Alessandro Novelli
Spain / 2017 / 7’53
Represented by AUTOUR DE MINUIT

 

JOURNAL ANIMÉ
Donato Sansone
France / 2016 / 3’30
Represented by AUTOUR DE MINUIT

CORNER
Lucija Mrzljak
Estonia / 2016 / 2’06

 

ECLIPSE
Anna Shepilova
Russia/ 2016 / 8’18
Fund Gubernia

 

A FESTIVE WIND
Marjolaine Perreten
Swiss, France / 2016 / 9’50
Nadasdy Film, Folimage

 

TRAVELING COUNTRY
Vessela Dantcheva, Ivan Bogdanov
Βulgaria, Croatia / 2016 / 13’38
Compote Collective, Bonobostudio

 

PICA PICA
Mojgan Ghanaatgar
Switzerland / 2016 / 6’30
Nadasdy Film

 

CASINO
Steven Woloshen
Canada / 2016 / 3’45

WHEN THE DAYS WERE ENDLESS
Marcus Vinicius Vasconcelos
Brazil / 2016 / 12’50

Κυπριακό Διαγωνιστικό

LETHE  

Kat Michaelides

Cyprus / 2016 / 8’40

(National & international competition)

BELONG 

Michalis Kalopedis

Cyprus / 2017 / 1’30

Zedem Media 

BIRTHDAY

Amalia Iisa Michael

Cyprus / 2016 / 2’

LA SOUPE

Νikos Synnos

Cyprus / 2016 / 10’

(National & international competition)

 

WITHOUT VISITORS

Cyprus / 2017 / 1’28

Project coordinator: Antigoni Sofokleous

Animation: Maria Moutafidou, Maria Xatzoulli, Maria Christodoulou, Eleni Fanari

Animation mentor: Eleni Chadriotou

DAHLIA

Anna Mouyis

Cyprus / 2017 / 4’21

HOME

Stefanie Chrysostomou

Cyprus / 2016 / 1’56

THE DREAMER

Ilias Neofitou

Cyprus / 2017 / 33’’

SMALL LIVES  

Christina Konstantinou

Cyprus / 2014 / 3’

(Out of Competition competition)

THE PRESENT

Constantinos Sophocleous

Cyprus / 2017 / 1’45

VASTNESS

Maria Mitsi

Cyprus / 2016

Παιδικό διαγωνιστικό I

JUBILE
Coralie Soudet, Charlotte Piogé, Marion Duvert,
Marie El Kadiri, Agathe Marmion
France / 2016 / 7’27

 

FROZEN FUN
Verena Fels
Germany / 2016 / 3’53
Studio Filmbilder

PICCOLO CONCERTO
Ceylan Beyoglu
Germany / 2016 / 6’
Storykid Studio

 

GOATS
Ekaterina Filippova
Russia / 2016 / 1’17
Experimental Youth association of Soyuzmultfilm film studio

 

IN A CAGE
Loic Bruyere
France / 2016 / 6’
Folimage

APORT
Denis Voronin
Russia / 2016 / 1’
Experimental Youth association of Soyuzmultfilm film studio

TWO TRAMS
Svetlana Andrianova
Russia / 2016 / 10’
Soyuzmultfilm studio

MOLE & THE EARTHWORM
Johannes Schiehsl
Germany / 2016 / 3’19
Studio Filmbilder

THE KID AND THE HEDGEHOG
Marc Riba, Anna Solanas
Spain / 2016 / 3’

THE POCKET MAN
Ana Chubinidze
France, Switzerland, Georgia / 2016 / 7’
Folimage

 

FLIP-BOOKS
Marie Paccou
France / 2017 / 1’55 La Maison aux Mille Images

Παιδικό διαγωνιστικό II

CATHERINE

Britt Raes

Belgium / 2016 / 11’51

KOYAA – NAUGHTY TOY CAR
Kolja Saksida
Slovenia / 2017 / 2’45
ZVVIKS,Radio Television Slovenia,Studio dim

 

POLES APART
Paloma Baeza
UK / 2017 / 11’52
National Film & Television School

BAT TIME
Elena Walf
Germany / 2016 / 3’59
Studio Filmbilder

THE SLED

Olesya Shchukina
Russia / 2016 / 4’
Soyuzmultfilm studio

 

CROCODILE
Julia Ocker
Germany / 2016 / 3’48
Studio Filmbilder

 

 

SPRING JAM
Ned Wenlock
New Zealand / 2016 / 5’35
Oneedo Studio

 

MANOLO
Abel Ringot
Belgium, France / 2017 / 11’30
Camera-etcV

 

HAMLET COMEDY
Eugeniy Fadeyev
Russia / 2016 / 5’
School-Studio of animation cinema “SHAR”

 

Το Φεστιβάλ φέτος θα διεξαχθεί στην Πάφο, τη Λεμεσό και τη Λευκωσία. Συγκεκριμένα:

– 28 – 30 Ιουνίου / Στο Αρχοντικό της Αξιοθέας στη Λευκωσία το κυρίως πρόγραμμα προβολών των διαγωνιστικών προγραμμάτων

– 27 Ιουνίου Στο αμφιθέατρο του Πολιτιστικού Ιδρύματος της Τραπέζας Κύπρου στην Φανερωμένη, παιδικό πρόγραμμα προβολών

– 28 – 30 Ιουνίου / Στο θέατρο ένα στη Λευκωσία, το αφιέρωμα στον Koji Yamamura και παρουσιάσεις των σκηνοθετών

– 21 Ιουνίου – 01 Ιουλίου / Στην Πύλη Αμμοχώστου στη Λευκωσία η έκθεση σύγχρονης Ιαπωνικής Χαρακτικής και οι προβολές ταινιών του Ιαπωνικού αφιερώματος. Εγκαίνια στις 21 Ιουνίου στις 19:30

– 24 Ιουνίου Στο Μουσείον Χαρακτικής Χαμπή στα Πλατανίστεια, η έναρξη του φεστιβάλ και εγκαίνια της έκθεσης της παραδοσιακής Ιαπωνικής Χαρακτικής UKIYO-E. Επίσης προβολή ταινιών στην αυλή (Avant-première)

– 25 Ιουνίου Στον Πολιτιστικό χώρο Τεχνόπολις 20 στην Πάφο, παιδικό πρόγραμμα προβολών

– 24 – 26 Ιουνίου  Στο ξενοδοχείο Almyra στην Πάφο, παιδικό εργαστήρι και προβολή ειδικού προγράμματος ταινιών (24-26 Ιουνίου).

Το πλούσιο πρόγραμμα του φετινού Animafest επιφυλάσσει επίσης 2 όμορφες συναυλίες. H μια στο Πολιτιστικό Ίδρυμα της Τράπεζας Κύπρου όπου θα εμφανιστούν στις 27 Ιουνίου πρίν την έναρξη των παιδικών προβολών στις 19:45 η μπάντα Windcraft. Η πολυ-πολιτισμική αυτή ομάδα αποτελείται από περίπου είκοσι ενθουσιώδεις μουσικούς πνευστών από διάφορα μέρη του κόσμου. Η δεύτερη συναυλία θα πραγματοποιηθεί στη λήξη του Φεστιβάλ στις 30 Ιουνίου στις 21:30 στο Αρχοντικό της Αξιοθέας με το Ισπανικό συγκρότημα παραδοσιακής μουσικής Vigüela. Η Ισπανική με ήχους φλαμέγκο μπάντα έρχεται για πρώτη φορά στην Κύπρο από την άλλη άκρη της Μεσογείου και συγκεκριμένα από τη Castilla-La Mancha, τη χώρα του Δον Κιχώτη που βρίσκεται στην καρδιά της Ισπανίας. Η συναυλία λήξης είναι αποτέλεσμα συνεργασίας μεταξύ του Διεθνούς Φεστιβάλ Animation Κύπρου και του Πολιτιστικού Φεστιβάλ του Πανεπιστημίου Κύπρου και εντάσσεται στις Μέρες του Ισπανικού πολιτισμού που πραγματοποιούνται με την ευγενική στήριξη της Πρεσβείας της Ισπανίας στην Κύπρο.

Περισσότερες πληροφορίες καθώς και λεπτομέρειες για το πλήρες πρόγραμμα του Φεστιβάλ μπορείτε να επισκεφτείτε την επίσημη ιστοσελίδα του φεστιβάλ: www.animafest.com.cy

Επίσημος Χορηγός: Πολιτιστικές Υπηρεσίες του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού.

Το Φεστιβάλ τελεί υπό την Αιγίδα του Δήμου Λευκωσίας.

Αθλοθέτηση βραβείων: Τράπεζα Κύπρου.

EFFE Label (European Festival Association) 2017-2018

Tο Ιαπωνικό αφιέρωμα πραγματοποιείται σε συνεργασία με τον Οργανισμό Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης Πάφος 2017 και το EU JAPAN FEST

 

  • ΠΑΡΑΘΥΡΟ

    Το «Παράθυρο» είναι το πολιτιστικό ένθετο της εφημερίδας Πολίτης [Κύπρος] και του διαδικτυακού πόρταλ www.politis.com.cy. Ειδήσεις, συνεντεύξεις, συναντήσεις, ρεπορτάζ, ήχοι, εικόνες – κινούμενες και στατικές, κριτικές προσεγγίσεις, λοξές ματιές. Βλέπουμε το δέντρο, δεν χάνουμε το δάσος

You May Also Like

Μυρσίνη Αριστείδου | Για τη βράβευση στην Μπερλινάλε

Η Μυρσίνη Αριστείδου απέσπασε το Ειδικό Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους του τμήματος Berlinale ...

Η “Φλαντρώ” του Παντελή Χορν / Σατιρικό Θέατρο

Το Σατιρικό Θέατρο, πιστό στην αξία του ελληνικού θεατρικού έργου, παρουσιάζει το Σάββατο 23 ...

Τι θα δούμε στο Φεστιβάλ Φέγγαρος 2014

Φοίβος Δεληβοριάς, Χειμερινοί Κολυμβητές, το ντουέτο Ξυλούρης/White και το σουηδικό συγκρότημα Two Camels and ...

Χρυσό λιοντάρι στο γερμανικό περίπτερο

Η Γερμανία αναδείχτηκε η νικήτρια της 54ης Μπιενάλε της Βενετίας, αποσπώντας το Χρυσό Λιοντάρι ...

Η Lara Fabian τραγουδά Πελλαπαϊσιώτη

Τη συνεργασία της με τον Κύπριο μουσικό Γιώργο Πελλαπαϊσιώτη υπογράφει η Βελγοκαναδή σούπερ σταρ ...

Στο Φεστιβάλ Δράμας η κυπριακή ταινία μικρού μήκους THIN GREEN LINE

Η ταινία του Μάριου Ψαρά THIN GREEN LINE συνεχίζει την επιτυχημένη της πορεία στα ...

X