Οι υποψηφιότητες για τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου

Το Μικρό Ψάρι  του Γιάννη Οικονομίδη και το Xenia του Πάνου Κούτρα διεκδικούν τα περισσότερα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, η τελετή απονομής των οποίων θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 30 Μαρτίου στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών στην Αθήνα.

Η ταινία του Λεμεσιανού σκηνοθέτη Γιάννη Οικονομίδη συγκέντρωσε δεκαπέντε υποψηφιότητες και εκείνη του Πάνου Κούτρα δεκατέσσερις.

Στην «κούρσα» των «ελληνικών Όσκαρ» ακολουθεί η «Νορβηγία» του Γιάννη Βεσλεμέ, με οκτώ υποψηφιότητες.

Αξίζει να σημειωθεί πως είδαμε «Το Μικρό Ψάρι» στην περσινή διοργάνωση του φεστιβάλ «Κινηματογραφικές Μέρες Κύπρος 2014» όπου μάλιστα η ταινία απέσπασε το Μεγάλο Βραβείο του φεστιβάλ ενώ τις ταινίες «Xenia» και «Νορβηγία» θα δούμε στην φετινή έκδοση του φεστιβάλ.



Η τελετή

Την τελετή απονομής των βραβείων της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου θα παρουσιάσει ο Οδυσσέας Παπασπηλιόπουλος.

Την ίδια βραδιά θα πραγματοποιηθεί αφιέρωμα στο παγκόσμιο σινεμά, ενώ θα δοθεί τιμητικό βραβείο στην Γαλλίδα ηθοποιό Φανί Αρντάν.

Η Φανί Αρντάν θα βρεθεί στην Ελλάδα όπου θα παρουσιάσει και τη νέα της σκηνοθετική δουλειά, «Obsessive Rhythms», ενώ θα δώσει και masterclass (την Τρίτη 31 Μαρτίου).

Οι υποψηφιότητες

Όσον αφορά τις υποψηφιότητες, διπλή υποψηφιότητα απέσπασε φέτος η ηθοποιός Μαρίσσα Τριανταφυλλίδου στην κατηγορία του Β’ Γυναικείου Ρόλου: η ηθοποιός είναι υποψήφια και για το Xenia και για το Στο Σπίτι.

Διπλή υποψηφιότητα και για τον Βαγγέλη Μουρίκη στην κατηγορία του Α’ Ανδρικού Ρόλου (για τις ταινίες Το Μικρό Ψάρι και Νορβηγία).

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Υποψήφιοι (6 υποψήφιοι, λόγω ισοψηφίας):

1. Από την ταινία «Για Πάντα» οι Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Κώστας Κεφάλας, Κωνσταντίνος Κοντοβράκης, Κώστας Λαμπρόπουλος και Μαργαρίτα Μαντά.

2. Από την ταινία «Η Έκρηξη» οι Μαρία Δρανδάκη, Titus Kreyenberg, Ellen Havenith και Jeroen Beker.

3. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» οι Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Πάνος Παπαχατζής, Michael Weber και Γιάννης Οικονομίδης.

4. Από την ταινία μεγάλου μήκους «Στο Σπίτι» οι Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, Lasse Scharpen και Αθανάσιος Καρανικόλας.

5. Από την ταινία μεγάλου μήκους «Electra» οι Πέτρος Σεβαστίκογλου, Στέλλα Θεοδωράκη και Modou N’diaye.

6. Από την ταινία μεγάλου μήκους «Xenia» οι Ελένη Κοσσυφίδου, Πάνος Χ. Κούτρας και Αλεξάνδρα Μπουσίου.


Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Γρηγόρης Λαμπράκης: Ο Μαραθώνιος μιας Ημιτελούς Άνοιξης» οι Θάνος Λαμπρόπουλος και Στέλιος Χαραλαμπόπουλος.

2. Από την ταινία «Ηθοποιοί: Ημερολόγιο Σπουδής» ο Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος.

3. Από την ταινία «Μια Οικογενειακή Υπόθεση» οι Ρέα Αποστολίδη και Γιούρι Αβέρωφ.

Βραβείο Σκηνοθεσίας

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» ο Γιάννης Οικονομίδης.

2. Από την ταινία «Στο Σπίτι» ο Αθανάσιος Καρανικόλας.

3. Από την ταινία «Xenia» ο Πάνος Χ. Κούτρας.

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Νορβηγία» ο Γιάννης Βεσλεμές.

2. Από την ταινία «Modris» ο Juris Kursietis.

3. Από την ταινία «Polk» οι Βλαδίμηρος Νικολούζος και Νίκος Νικολόπουλος.

Βραβείο Α΄Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι (5 υποψήφιοι λόγω ισοψηφίας):

1. Από την ταινία «Με Χωρίς Γυναίκες» ο Δημήτρης Ήμελλος.

2. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» ο Βαγγέλης Μουρίκης.

3. Από την ταινία «Νορβηγία» ο Βαγγέλης Μουρίκης.

4. Από την ταινία «Xenia» ο Νίκος Γκέλια.

5.- Από την ταινία «Xenia» ο Κώστας Νικούλι.


Βραβείο Α΄Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Η Έκρηξη» η Αγγελική Παπούλια.

2. Από την ταινία «Στο Σπίτι» η Μαρία Καλλιμάνη.

3. Από την ταινία «Electra» η Σοφία Κόκκαλη.

Βραβείο Β΄Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» ο Πέτρος Ζερβός.

2. Από την ταινία «Xenia» Άγγελος Παπαδημητρίου.

3. Από την ταινία «Xenia» ο Γιάννης Στάνκογλου.

Βραβείο Β΄Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» η Βίκυ Παπαδοπούλου.

2. Από την ταινία «Στο Σπίτι» η Μαρίσσα Τριανταφυλλίδου.

3. Από την ταινία «Xenia» η Μαρίσσα Τριανταφυλλίδου.

Βραβείο Μοντάζ

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» ο Γιάννης Χαλκιαδάκης.

2. Από την ταινία «Modris» ο Γιώργος Μαυροψαρίδης.

3. Από την ταινία «Xenia» ο Γιώργος Λαμπρινός.

Βραβείο Φωτογραφίας

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Για Πάντα» ο Κωστής Γκίκας.

2. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» ο Δημήτρης Κατσαΐτης.

3. Από την ταινία «Νορβηγία» ο Χρήστος Καραμάνης.


Βραβείο Σεναρίου

Υποψήφιοι (5 υποψήφιοι λόγω ισοψηφίας):

1. Από την ταινία «Από Έρωτα» ο Θοδωρής Αθερίδης.

2. Από την ταινία «7 Θυμοί» ο Χρήστος Βούπουρας.

3. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» οι Γιάννης Οικονομίδης, Θάνος Ξηρός, Βαγγέλης Μουρίκης και Χάρης Λαγκούσης.

4. Από την ταινία «Στο Σπίτι» ο Αθανάσιος Καρανικόλας.

5. Από την ταινία «Xenia» οι Πάνος Χ. Κούτρας και Παναγιώτης Ευαγγελίδης.

 

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Ανεπιθύμητος» ο Φοίβος Κοντογιάννης.

2. Από την ταινία «Βόλτα» η Στέλλα Κυριακοπούλου.

3. Από την ταινία «Προσευχή» ο Θανάσης Νεοφώτιστος.

4. Από την ταινία «Dye» ο Γιώργος Τελτζίδης.

5. Από την ταινία «Maasai» ο Χάρης Λαγκούσης.

Βραβείο Ειδικών Εφφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» οι Αντώνης Κοτζιάς, Αντώνης Νικολάου.

2. Από την ταινία «Νορβηγία» οι Ρούλης Αλαχούζος, Ίωνας Κατρακάζος, Φωκίωνας Ξένος, Deepgreensea.

3. Από την ταινία «Xenia» ο Antony Huerta (Ace Image Factory).

 

Βραβείο Μακιγιάζ

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» ο Γιάννης Παμούκης.

2. Από την ταινία «Νορβηγία» η Δώρα Νάζου.

3. Από την ταινία «Xenia» η Benedicte Trouve.

 

Βραβείο Ήχου

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Για Πάντα» οι Νίκος Παπαδημητρίου, Αλίκη Παναγή, Χρήστος Δεληγιάννης και Κώστας Βαρυμποπιώτης.

2. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» οι Ντίνος Κίττου, William Ed. Franck και Κώστας Φυλακτίδης.

3. Από την ταινία «Xenia» οι Fabrice Osinski, Frederic Demolder, Valerie Le Docte, Philippe Cherbonnel και Γιάννης Σκανδάμης.

 

Βραβείο Ενδυματολογίας

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» η Ιουλία Σταυρίδου.

2. Από την ταινία «Νορβηγία» η Άλκηστη Μάμαλη.

3. Από την ταινία «Xenia» ο Βασίλης Μπαρμπαρίγος.

 

Βραβείο Σκηνογραφίας

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» η Ιουλία Σταυρίδου.

2. Από την ταινία «Νορβηγία» ο Γιάννης Βεσλεμές.

3. Από την ταινία «Xenia» η Πηνελόπη Βαλτή.

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» ο Μπάμπης Παπαδόπουλος.

2. Από την ταινία «Νορβηγία» ο Φελιζόλ (Γιάννης Βεσλεμές).

3. Από την ταινία «Xenia» ο Delaney Blue (George Betzounis).

You May Also Like

Αναβολή των προγραμματισμένων δραστηριοτήτων του Nicosia Pop Up Festival 2020

Εν όψει των μέτρων για περιορισμό της πανδημίας που έχουν ανακοινωθεί, το NiMAC [Δημοτικό ...

Στον Κεν Λόουτς ο Χρυσός Φοίνικας των Καννών

Ο Κεν Λόουτς είναι ο νικητής του φετινού φεστιβάλ των Καννών, ο οποίος απέσπασε ...

Ethno Cyprus 2013 | Πέρα από τη μουσική, η αλληλοκατανόηση

Σαράντα νέοι 17-25 ετών από επτά χώρες συμβιώνουν, συνδιαλέγονται και παρουσιάζουν τρεις συναυλίες, όπου ...

Trio Tekke Reloaded

Δύο χρόνια μετά την κυκλοφορία του πρώτου δίσκου τους ως Τρίο Τεκκέ, οι Κύπριοι ...

Αφηγήσεις Γυναικών επί σκηνής

Ενα από τα τελευταία έργα της ποιήτριας, ζωγράφου και συγγραφέα Νίκης Μαραγκού (1948-2013), τις ...

X