Βραβεία Θεάτρου Κύπρου 2016 | Οι υποψηφιότητες

Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες για τα Βραβεία Θεάτρου Κύπρου για τη σεζόν 2014-2015.

Η τελετή θα πραγματοποιηθεί στις 21 Μαρτίου 2016 στην Κεντρική Σκηνή ΘΟΚ, σε σκηνοθεσία Βασίλη Μυριανθόπουλου και θα είναι βασισμένη στην παραγωγή του ΘΟΚ «Εγώ, ο Πρίγκιπας».  

Οι υποψηφιότητες έχουν ως εξής:

Θεατρική Συγγραφή/Θεατρική Διασκευή/Σύνθεση Κειμένου

Υποψήφιοι:

ΑΝΤΩΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ La Belote, Παραπλεύρως Παραγωγές

(θεατρική συγγραφή)

ΜΑΓΔΑΛΕΝΑ ΖΗΡΑ Φορτουνάτος ο Κύπριος, Φανταστικό Θέατρο

(διασκευή έργου)

ΚΟΡΙΝΑ ΚΟΝΤΑΞΑΚΗ ΚΑΙ ΕΛΕΝΗ ΚΟΣΜΑ Ποιο σώμα; ΘΟΚ

(θεατρική συγγραφή)

ΣΑΒΒΑΣ ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ Το τρίτο στεφάνι, ΘΟΚ

(διασκευή έργου)

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΠΗΤΕΡ Το πλοίο των τρελών, Κέντρο Παραστατικών Τεχνών Μίτος

(σύνθεση κειμένων)

 Υποκριτική – Ερμηνεία Καλύτερου Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:

ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΝΑΓΙΩΤΟΣ Κορίνας Κονταξάκη και Ελένης Κοσμά, Ποιο σώμα; ΘΟΚ, Σκηνοθεσία: Κορίνα Κονταξάκη

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ Τζον Μπούκαν και Άλφρεντ Χίτσκοκ, The 39 steps,

Θέατρο Διόνυσος, Σκηνοθεσία: Μάριος Μεττής

ΘΑΝΑΣΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ Αριστοφάνη, Ειρήνη, Θεατρική Ομάδα Γιολάντας Χριστοδούλου, Σκηνοθεσία: Γιολάντα Χριστοδούλου

ΜΑΡΙΟΣ ΜΕΤΤΗΣ Νικ Πέιν, Μια μέρα όταν ήμασταν νέοι, Ανεξάρτητη παραγωγή, Σκηνοθεσία: Μάριος Μεττής

ΑΝΔΡΕΑΣ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ Τέρενς Μακ Νάλι, Φράνκι και Τζόνι, Θέατρο Τσέπης, Σκηνοθεσία: Μάριος Θεοχάρους

Υποκριτική – Ερμηνεία Καλύτερου Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιοι:

ΜΑΡΙΝΑ ΒΡΟΝΤΗ Αντώνη Τσιπιανίτη, Απολυμένη, Θέατρο Τσέπης,

Σκηνοθεσία:  Μάριος Θεοχάρους

ΜΑΡΙΝΑ ΜΑΝΔΡΗ Κορίνας Κονταξάκη και Ελένης Κοσμά, Ποιο σώμα; ΘΟΚ, Σκηνοθεσία:  Κορίνα Κονταξάκη

ΒΙΒΙΑΝ ΝΙΚΟΛΑΪΔΟΥ Dèjá vu, βασισμένο στο θεατρικό έργο της Μάργκαρετ Έντσον «Πνεύμα», Θέατρο Versus, Σκηνοθεσία: Μαρίνος Ανωγυριάτης

ΑΝΝΙΤΑ ΣΑΝΤΟΡΙΝΑΙΟΥ Κώστα Ταχτσή, Το τρίτο στεφάνι, ΘΟΚ,

Σκηνοθεσία: Τάκης Τζαμαργιάς

ΝΙΟΒΗ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ Νικ Πέιν, Μια μέρα όταν ήμασταν νέοι, Ανεξάρτητη παραγωγή, Σκηνοθεσία: Μάριος Μεττής

 

Σκηνοθεσία

Υποψήφιοι:

ΑΘΗΝΑ ΚΑΣΙΟΥ Sam Shepard, True West, Open Arts

ΛΕΑ ΜΑΛΕΝΗ Λέας Μαλένη, Χριστίνας Κωνσταντίνου και Θανάση Ιωάννου,

The (M)adams Family, Θεατρική Ομάδα Persona

ΜΑΡΙΟΣ ΜΕΤΤΗΣ Νικ Πέιν, Μια μέρα όταν ήμασταν νέοι, Ανεξάρτητη παραγωγή

ΜΑΡΙΟΣ ΜΕΤΤΗΣ Τζον Μπούκαν και Άλφρεντ Χίτσκοκ, The 39 steps, Θέατρο Διόνυσος

ΤΑΚΗΣ ΤΖΑΜΑΡΓΙΑΣ Κώστα Ταχτσή, Το τρίτο στεφάνι, ΘΟΚ

Σκηνογραφία

Υποψήφιοι:

ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΘΗΑΙΝΙΤΗΣ Λέας Μαλένη, Χριστίνας Κωνσταντίνου και Θανάση Ιωάννου, The (M)adams Family, Θεατρική Ομάδα Persona, Σκηνοθεσία: Λέα Μαλένη

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΑΝΔΡΕΟΥ Χαράλαμπου Γιάννου, Ο σκύλος που καπνίζει, ΘΟΚ, Σκηνοθεσία:  Σώτος Σταυράκης

ΕΔΟΥΑΡΔΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ Κώστα Ταχτσή, Το τρίτο στεφάνι, ΘΟΚ,

Σκηνοθεσία: Τάκης Τζαμαργιάς

ΘΕΛΜΑ ΚΑΣΟΥΛΙΔΟΥ Ζουζέπ Μαρία Μιρό, Nerium park, Θέατρο Διόνυσος,

Σκηνοθεσία: Λέανδρος Ταλιώτης

ΛΥΔΙΑ ΜΑΝΔΡΙΔΟΥ Sam Shepard, True West, Open Arts, Σκηνοθεσία: Αθηνά Κάσιου

Ενδυματολογία

Υποψήφιοι:

ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΘΗΑΙΝΙΤΗΣ Ευγένιο Ιονέσκο, Ο Ρινόκερος, ΘΟΚ,

Σκηνοθεσία: Χρίστος Σιοπαχάς

ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΘΗΑΙΝΙΤΗΣ Λέας Μαλένη, Χριστίνας Κωνσταντίνου και Θανάση Ιωάννου, The (M)adams Family, Θεατρική Ομάδα Persona, Σκηνοθεσία: Λέα Μαλένη

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΑΝΔΡΕΟΥ Χαράλαμπου Γιάννου, Ο σκύλος που καπνίζει, ΘΟΚ, Σκηνοθεσία: Σώτος Σταυράκης

ΛΑΚΗΣ ΓΕΝΕΘΛΗΣ Κώστα Ταχτσή, Το τρίτο στεφάνι, ΘΟΚ,

Σκηνοθεσία:  Τάκης Τζαμαργιάς

ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΙΑΝΝΟΥ Erofili Repeat, βασισμένο στην τραγωδία Ερωφίλη του

Γεώργιου Χορτάτση, Ομάδα One/Οff, Σκηνοθεσία: Μαρία Κυριάκου

 

Μουσική

Υποψήφιοι:

ΑΝΤΩΝΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΥ Αγνώστου συγγραφέα, Φορτουνάτος ο Κύπριος,

Φανταστικό Θέατρο, Σκηνοθεσία: Μαγδαλένα Ζήρα

ΑΝΤΩΝΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΥ, ΛΟΥΚΑΣ ΒΑΛΕΒΣΚΙ Το πλοίο των τρελών, σε σύνθεση κειμένων Κωνσταντίνας Πήτερ, Κέντρο Παραστατικών Τεχνών Μίτος,

Σκηνοθεσία: Λούκας Βαλέβσκι

ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΑΡΓΥΡΗ Λέας Μαλένη, Χριστίνας Κωνσταντίνου και Θανάση Ιωάννου,

The (M)adams Family, Θεατρική Ομάδα Persona, Σκηνοθεσία: Λέα Μαλένη

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΛΙΑΣ Αρκά, Η ζωή μετά, συμπαραγωγή Παραπλεύρως Παραγωγές

και Θέατρο Έρως Αμμόχωστος, Σκηνοθεσία: Γιώργος Μουαΐμης

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΜΟΥΜΤΖΗΣ Τζον Μπούκαν και Άλφρεντ Χίτσκοκ, The 39 steps,

Θέατρο Διόνυσος, Σκηνοθεσία: Μάριος Μεττής

 

Χορογραφία/Κίνηση

Υποψήφιοι:

ΦΑΙΔΡΑ ΚΑΡΑΒΟΚΥΡΗ ΖΕΝΙΟΥ Όσκαρ Ουάιλντ, Ο ψαράς και η ψυχή του,

Θέατρο Σκάλα, Σκηνοθεσία: Μόνικα Μελέκη

ΜΑΡΙΑ ΜΕΣΗ (Χορογραφία), ΛΕΑ ΜΑΛΕΝΗ ΚΑΙ ΟΙ ΗΘΟΠΟΙΟΙ ΤΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ (Κίνηση) Λέας Μαλένη, Χριστίνας Κωνσταντίνου και Θανάση Ιωάννου,

The (M)adams Family, Θεατρική Ομάδα Persona, Σκηνοθεσία: Λέα Μαλένη

ΦΩΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ (Χορογραφία), ΝΕΟΚΛΗΣ ΝΕΟΚΛΕΟΥΣ, ΦΩΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ (Κίνηση), Ευριπίδη, Ιππόλυτος, ΘΟΚ, Σκηνοθεσία: Νεοκλής Νεοκλέους

ΛΙΑ ΧΑΡΑΚΗ Αγνώστου συγγραφέα, Φορτουνάτος ο Κύπριος, Φανταστικό Θέατρο, Σκηνοθεσία: Μαγδαλένα Ζήρα

JULIA BRENDLE (Επιμέλεια Κίνησης) Erofili Repeat, βασισμένο στην τραγωδία Ερωφίλη του Γεώργιου Χορτάτση, Ομάδα One/Οff, Σκηνοθεσία: Μαρία Κυριάκου

Σχεδιασμός Φωτισμών/Πολυμέσων

Υποψήφιοι:

ΛΟΥΚΑΣ ΒΑΛΕΒΣΚΙ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΟΤΟΒΙΤΣ Το πλοίο των τρελών, σε σύνθεση κειμένων Κωνσταντίνας Πήτερ, Κέντρο Παραστατικών Τεχνών Μίτος,

Σκηνοθεσία: Λούκας Βαλέβσκι

ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΥΛΑΜΠΙΟΥ Simon Stephens, Harper Regan, ΘΟΚ,

Σκηνοθεσία: Αλεξία Παπαλαζάρου

ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΕΤΕΙΝΑΡΗΣ Erofili Repeat, βασισμένο στην τραγωδία Ερωφίλη του

Γεώργιου Χορτάτση, Ομάδα One/Οff, Σκηνοθεσία: Μαρία Κυριάκου

ΚΑΡΟΛΙΝΑ ΣΠΥΡΟΥ Λέας Μαλένη, Χριστίνας Κωνσταντίνου και Θανάση Ιωάννου,

The (M)adams Family, Θεατρική Ομάδα Persona, Σκηνοθεσία: Λέα Μαλένη

ΧΡΙΣΤΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ Dèjá vu, βασισμένο στο θεατρικό έργο της

Μάργκαρετ Έντσον «Πνεύμα», Θέατρο Versus, Σκηνοθεσία: Μαρίνος Ανωγυριάτης

  

Καλύτερη Παράσταση Παιδικού/Νεανικού Έργου

Υποψήφιες παραγωγές:

ΜΙΑ ΓΙΟΡΤΗ ΣΤΟΥ ΑΛ-ΝΟΥΡΙ Volker Ludwig, Σκηνοθεσία: Βασίλης Κουκαλάνι, ΘΟΚ

ΟΙΔΙΠΟΥΣ ΤΥΡΑΝΝΟΣ Διασκευή/Σκηνοθεσία: Παναγιώτης Λάρκου, ΘΟΚ

ΦΡΟΥΤΟΠΙΑ Ευγένιου Τριβιζά, Σκηνοθεσία: Μάριος Κακουλλής και η ομάδα, Επεξεργασία Κειμένου/Παραγωγή: Ειρήνη Ανδρονίκου και Μάριος Κακουλλής

 

Μεγάλο Βραβείο Θεάτρου Κύπρου

Το Βραβείο θα απονεμηθεί το βράδυ της τελετής

Οι Κριτικές Επιτροπές για την περίοδο 2014-2015 ήταν:

  • Βραβεία Θεάτρου Κύπρου

Μελέτης Αποστολίδης Αρχιτέκτονας, Εικαστικός

Μαρίνος Καρτίκκης Σκηνοθέτης Κινηματογράφου, Εικαστικός

Δρ Κώστας Κωνσταντινίδης Ακαδημαϊκός

Έλενα Πάρπα Iστορικός Tέχνης, Eπιμελήτρια Eκθέσεων

Σοφοκλής Σοφοκλέους Ιατροδικαστής

  • Βραβεία Θεάτρου Κύπρου – Καλύτερη Παράσταση παιδικού/νεανικού έργου

Δέσπω Πασιά Εκπαιδευτικός, Μουσειολόγος

Γιώργος Στόγιας Εκπαιδευτικός

Έλενα Στυλιανού Ακαδημαϊκός, Θεωρητικός Τέχνης

 

 

You May Also Like

Ο Olivier Descotes στη Λεβέντειο Πινακοθήκη

Στο πλαίσιο της «Διάλεξης της Τετάρτης» που διοργανώνει η Λεβέντειος Πινακοθήκη, ο Ολιβιέ Ντεκότ ...

Avanti Cultural Point | Πολιτιστικός χώρος

Ένας νέος πολιτιστικός χώρος άνοιξε πρόσφατα στην Κρατική Έκθεση στην Λευκωσία, με το όνομα ...

1ο Διεθνές Συνέδριο Χαρακτικής

«Από την Παράδοση στην Εξέλιξη: Όψεις και τεχνολογίες της χαρακτικής τέχνης του χτες και ...

Μια έκθεση για τα σύνορα

Το NiMAC [Δημοτικό Κέντρο Τεχνών Λευκωσίας, Συνεργασία: Ίδρυμα Πιερίδη] και το Ινστιτούτο Γκαίτε Κύπρου ...

Ποίηση του Βαγενά στα καλύτερα των Times

«Η ποίηση είναι ζωντανή και σπαρταράει», αναφέρει η κριτικός Τζόζεφιν Μπάλμε σε άρθρο της ...

Σε δημοπρασία το τελευταίο έργο του Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Στις 15 Νοεμβρίου θα δημοπρατηθεί το τελευταίο έργο του ντα Βίντσι που ήταν, έως ...

X