![Ψαλιδιασμένοι στίχοι, σενάρια και μπομπίνες: Ντοκουμέντα από τη χουντική λογοκρισία στις τέχνες](https://parathyro.politis.com.cy/temp/images/300x195/cache_300x195_Crop_medium_816731_2212153_24_07_25_075320.png)
![Παράθυρο logo](images/logo/parathiro-aspro-logo.png)
Ο Λεωνίδας Μαλένης υπήρξε ένας χαρισματικός και πολυσχιδής άνθρωπος που υπηρέτησε με υπέρμετρη αφοσίωση και συνέπεια τη δημοσιογραφία και τον πολιτισμό του τόπου, αφήνοντας πλούσια και πολυεπίπεδη δράση και έργο.
Ο ΘΟΚ είχε την τιμή να συνεργαστεί μαζί του στην παράσταση του έργου «Δύσκολος» του Μενάνδρου με την οποία συμμετείχε στο Φεστιβάλ Επιδαύρου το 1985 (μετάφραση-Χορικά), στο έργο «Συνάντηση» της Ειρένας Ιωαννίδου Αδαμίδου το 1999 (στίχοι τραγουδιών) και στην παράσταση «Χειροκροτήματα-50 χρόνια επιθεώρηση» το 2000 (στίχοι).
Ο Λεωνίδας Μαλένης διετέλεσε μέλος της Καλλιτεχνικής Επιτροπής του ΘΟΚ από το 1980 έως το 1982.
Ο ΘΟΚ εκφράζει τα ειλικρινή συλλυπητήριά του στη σύζυγό του Αδριανή Μαλένη, τις θυγατέρες του Μαρίνα Μαλένη, Λέα Μαλένη και σε όλους τους οικείους του.