Ανακοινώθηκαν οι υποψήφιες ως «καλύτερες ελληνικές ταινίες»

Μερόπη Μωυσέως Δημοσιεύθηκε 2.4.2014

Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες για τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου [ΕΑΚ], με την ταινία «Μικρά Αγγλία», του Παντελή Βούλγαρη, να οδηγεί την «κούρσα» με 13 υποψηφιότητες.


Ο Έλληνας σκηνοθέτης δεν είναι υποψήφιος για το Βραβείο Σκηνοθεσίας καθώς έθεσε εαυτόν εκτός των υποψηφιοτήτων, για να αφήσει χώρο σε νεότερους σκηνοθέτες. Το ίδιο είχε κάνει και με την ταινίαΨυχή Βαθιά.


Δέκα υποψηφιότητες συγκέντρωσε η ταινία Ο Εχθρός Μου του Γιώργου Τσεμπερόπουλου και εννέα η ταινία Miss Violence του Αλέξανδρου Αβρανά η οποία προβάλλεται αυτή την βδομάδα στις Κινηματογραφικές Μέρες Κύπρος 2014.


Η τελετή απονομής των βραβείων θα πραγματοποιηθεί στις 14 Απριλίου στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών.


Παρουσιάστρια της βραδιάς θα είναι η ηθοποιός Μίνα Ορφανού, τη σκηνοθεσία έχει αναλάβει ο Χρίστος Γεωργίου και τα κείμενα η Ζέτα Αλτσιτσιάδη.


Οι περισσότερες από τις ταινίες που είναι υποψήφιες έχουν προβληθεί στις ελληνικές αίθουσες [με ελάχιστες εξαιρέσεις όπως το Να Κάθεσαι και Να Κοιτάς, ταινία την οποία επίσης θα δούμε στις Κινηματογραφικές Μέρες, και μάλιστα στο διαγωνιστικό τμήμα.


Συνολικά, 20 ταινίες μεγάλου μήκους, 13 ντοκιμαντέρ και 24 ταινίες μικρού μήκους διεκδίκησαν τις υποψηφιότητες της ΕΑΚ.


Αναλυτικά οι υποψηφιότητες


Βραβείο Ειδικών Εφφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας


1. «Από τη Γη στη Σελήνη», Άγγελος Σπάρταλης


2. «Μικρά Αγγλία», Αντώνης Κοτζιάς και Αντώνης Νικολάου


3. «Τα Χρονικά του Δρακοφοίνικα: Αδάμαστος», Κωστής Αντωνίνης και Βαγγέλης Παπαευαγγελίου


Βραβείο Μακιγιάζ


1. «Ο Εχθρός μου», Δήμητρα Γιατράκου


2. «Μικρά Αγγλία», Εύη Ζαφειροπούλου


3. «Miss Violence», Ιωάννα Συμεωνίδη και Μαίρη Σταυρακάκη


Βραβείο Ήχου


1. «Ο Εχθρός μου», Στέφανος Ευθυμίου, Τσε Πανουσόπουλος και Γιώργος Μικρογιαννάκης


2. «Μικρά Αγγλία», Στέφανος Ευθυμίου, Κώστας Βαρυμποπιώτης και Τάκης Γιαννόπουλος


3. «September», Ντίνος Κίττου και Γιώργος Μικρογιαννάκης


Βραβείο Ενδυματολογίας


1. «Ο Εχθρός μου», Χριστίνα Χαντζαρίδου


2. «Μικρά Αγγλία», Γιούλα Ζωιοπούλου


3. «Miss Violence», Δέσποινα Χειμώνα


Βραβείο Σκηνογραφίας


1. «Η Αιώνια Επιστροφή του Αντώνη Παρασκευά», Πηνελόπη Βαλτή


2. «Μικρά Αγγλία», Αντώνης Δαγκλίδης


3. «Ο Χειμώνας», Ελίζαμπεθ Σίουκ


Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής


1. «Οι Αισθηματίες», Αλέξανδρος Βούλγαρης


2. «Ο Εχθρός μου», Άκης Δαούτης


3. «Μικρά Αγγλία», Κατερίνα Πολέμη


Βραβείο Μοντάζ


1. «Ο Εχθρός μου», Γιώργος Μαυροψαρίδης


2. «Μικρά Αγγλία», Τάκης Γιαννόπουλος


3. «Miss Violence», Νίκος Χελιδονίδης


Βραβείο Φωτογραφίας


1. «Μικρά Αγγλία», Σίμος Σαρκετζής


2. «Miss Violence», Ολυμπία Μυτιληναίου


3. «September», Γιώργος Μιχελής


Βραβείο Β΄ Γυναικείου Ρόλου


1. «Το Δέντρο και η Κούνια», Μιριάννα Καράνοβιτς


2. «Miss Violence», Ρένα Πιττακή


3. «September», Μαρία Σκουλά


Βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου


1. «Ο Εχθρός μου», Γιώργος Γάλλος


2. «Μικρά Αγγλία», Χρήστος Καλαβρούζος


3. «Να Κάθεσαι και να Κοιτάς», Νίκος Γεωργάκης


Βραβείο Α΄ Γυναικείου Ρόλου


1. «Μικρά Αγγλία», Σοφία Κόκκαλη


2. «Μικρά Αγγλία», Πηνελόπη Τσιλίκα


3. «September», Κόρα Καρβούνη


Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου


1. «Η Αιώνια Επιστροφή του Αντώνη Παρασκευά», Χρήστος Στέργιογλου


2. «Ο Εχθρός μου», Μανώλης Μαυροματάκης


3. «Miss Violence», Θέμης Πάνου


Βραβείο Σεναρίου


1.  «Ο Εχθρός μου», Γιάννης Τσίρος


2.  «Μικρά Αγγλία», Ιωάννα Καρυστιάνη


3.  «Miss Violence», Αλέξανδρος Αβρανάς και Κώστας Περούλης


Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη


1. «Η Αιώνια Επιστροφή του Αντώνη Παρασκευά», Ελίνα Ψύκου


2. «Το Δέντρο και η Κούνια», Μαρία Ντούζα


3. «Wild Duck», Γιάννης Σακαρίδης


Βραβείο Σκηνοθεσίας


1. «Ο Εχθρός μου», Γιώργος Τσεμπερόπουλος


2. «Miss Violence», Αλέξανδρος Αβρανάς


3. «September», Πέννυ Παναγιωτοπούλου


Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους


1. «Ο Έλβις είναι Νεκρός», Στέργιος Πάσχος


2. «Νικολέτα», Λίζα Κέντερμαν


3. «Προαύλιο», Ρηνιώ Δραγασάκη


4. «Travel Express», Νατάσα Ξύδη


5. «Washingtonia», Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη


Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

1. «Λάμπουν στο Σκοτάδι», Παναγιώτης Ευαγγελίδης και Αμάντα Λιβανού


2. «Ο Μανάβης»,  Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος


3. «Μήδεια», Νίκος Γραμματικός, Βαγγέλης Μαυρίκης και Ρένα Βουγιούκαλου


Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας (6 υποψήφιοι, λόγω ισοψηφίας):


1. «Οι Αισθηματίες», Μαρίνα Δανέζη και Νίκος Τριανταφυλλίδης


2. «Ο Εχθρός μου», Ελένη Κοσσυφίδου


3. «Μικρά Αγγλία», Κατερίνα Χελίώτη και Γιάννης Ιακωβίδης


4. «Miss Violence», Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Βασίλης Χρυσανθόπουλος και Αλέξανδρος Αβρανάς


5. «September», Πέννυ Παναγιωτοπούλου και Θανάσης Καραθάνος


6. «Wild Duck», Νίκος Φράγκος, Βένια Βέργου και Γιάννης Σακαρίδης

Πολιτική Δημοσίευσης Σχολίων
Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας parathyro.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ