Την Τετάρτη, 12.10.2022, πραγματοποιήθηκε o «Διαλογισμός με την Τέχνη» στη Λεβέντειο Πινακοθήκη μαζί με τη μουσειοπαιδαγωγό της Λεβεντείου Πινακοθήκης, Θεοδώρα Δημητρίου.
Το πρόγραμμα περιείχε συζήτηση για τον ζωγράφο Τηλέμαχο Κάνθο, τη σχέση του με την φύση και πόσο σημαντικό ρόλο έπαιξε στην καλλιτεχνική του πορεία. Έπειτα, ακολούθησε ένας σύντομος καθοδηγούμενος διαλογισμός εμπνευσμένος από το έργο «Ρεματιά ΙΙ – Πρωινό». Στο τέλος του προγράμματος, οι συμμετέχοντες δημιούργησαν, έγραψαν, και μοιράστηκαν τις εμπειρίες τους!
Στις 16 του Νοέμβρη ο 'Διαλογισμός με την Τέχνη' επανέρχεται, όπου αυτή την φορά το πρόγραμμα θα εστιάσει στο έργο του Γιάννη Μόραλη, «Σύνθεση» .
Ώρα: 18:00-19:00
Ηλικίες: 15+
Κόστος συμμετοχής: 10 ευρώ
Για περισσότερες πληροφορίες & κρατήσεις: τηλ. 22668838, εσωτ. 109 (Δευτέρα-Παρασκευή, 09:00-13:00 & 14:00-16:30) ή email education@leventisgallery.org.