![Ψαλιδιασμένοι στίχοι, σενάρια και μπομπίνες: Ντοκουμέντα από τη χουντική λογοκρισία στις τέχνες](https://parathyro.politis.com.cy/temp/images/300x195/cache_300x195_Crop_medium_816731_2212153_24_07_25_075320.png)
![Παράθυρο logo](images/logo/parathiro-aspro-logo.png)
Η έκθεση εγκαινιάζεται την Παρασκευή 13 Ιανουαρίου στην γκαλερί Antecâmara και θα διαρκέσει έως τις 10 Φεβρουαρίου.
Ο Μοράμπιτο δήλωσε πως τα περισσότερα σχέδια που φιλοξενούνται αφορούν αμερικανικές πόλεις και φιλοξενήθηκαν στην Αμερικανική Ακαδημία στη Ρώμη το 2022. Άλλα σχέδια έγιναν ειδικά για αυτή την έκθεση.
«Στα σχέδια μου φιλοξενώ λεπτομέρειες από τις διάφορες πόλεις αλλά είναι όλα ερμηνείες, μεταφράσεις και συνδυασμοί πολλών τοποθεσιών, ιστοριών και διαφορετικών βιβλίων που διάβασα», εξηγεί ο καλλιτέχνης.
(ΚΥΠΕ-AnsaMed/ΚΧΡ/ΓΒΑ)