![Ψαλιδιασμένοι στίχοι, σενάρια και μπομπίνες: Ντοκουμέντα από τη χουντική λογοκρισία στις τέχνες](https://parathyro.politis.com.cy/temp/images/300x195/cache_300x195_Crop_medium_816731_2212153_24_07_25_075320.png)
![Παράθυρο logo](images/logo/parathiro-aspro-logo.png)
Με αφορμή την περιοδική έκθεση Μύθων Αποκάλυψη: Αριάδνη – Ανδρομέδα, η Βάλια Ματσεντίδου (επιμελήτρια και μουσειοπαιδαγωγός) προσκαλεί γυναίκες να συνομιλήσουν με επιλεγμένα έργα της έκθεσης και να μοιραστούν τις δικές τους ιστορίες. Οι συμμετέχουσες, μέσα από ένα βιωματικό εργαστήριο, θα αλληλογραφήσουν μεταξύ τους γράφοντας ανώνυμες επιστολές.
Στόχος της δράσης είναι να συγκεντρωθούν οι ιστορίες και να ακουστούν οι φωνές των σύγχρονων γυναικών της πόλης μας, της Λευκωσίας, μέσα από μια ψηφιακή καταγραφή που θα παρουσιαστεί ανώνυμα με το πέρας των εργαστηρίων. Άραγε πόσο διαφέρει η δική τους ιστορία από τη μυθική ιστορία της Αριάδνης ή της Ανδρομέδας;
Το εργαστήριο αυτό αποτελεί τo τρίτο μέρος της σειράς εργαστηρίων «Φίλοι δι’ αλληλογραφίας», που ξεκίνησε στη Λεβέντειο Πινακοθήκη για πρώτη φορά τον Ιούνιο του 2019. Το δεύτερο μέρος πραγματοποιήθηκε λίγο πριν από την πανδημία, τον Ιανουάριο και τον Φεβρουάριο του 2020.
Ιδέα και υλοποίηση: Βάλια Ματσεντίδου – Project: @Γράψε το.
Ημερομηνία: Τετάρτη, 10.05 2023, στη Λεβέντειο Πινακοθήκη.
Ώρα: 17:00 - 19:00
Κόστος: €10
Για περισσότερες πληροφορίες & κρατήσεις: 22668838, (εσωτ. 109), Δευτέρα - Παρασκευή, 9:00 - 13:00 & 14:00 - 16:30), ή στο education@leventisgallery.org.
Περιορισμένος αριθμός θέσεων.