![Νέα Σκηνή ΘΟΚ | Ακροάσεις για το έργο «Mère» του Ουαζντί Μουαουάντ](https://parathyro.politis.com.cy/temp/images/300x195/cache_300x195_Crop_medium_816922_749255_24_07_25_132218.png)
![Παράθυρο logo](images/logo/parathiro-aspro-logo.png)
Καυστική σάτιρα και κριτική για την πορεία και την εξέλιξη του ανθρώπου, σε μια ελεύθερη διασκευή των κειμένων του Φραντς Κάφκα, σε μια παράσταση βαριετέ κόντρα στις κλισέ αναπαραστάσεις του διάσημου πίθηκου Red Peter, από τον Νεοκλή Νεοκλέους και το Θέατρο Αντίλογος.
Σκοπός της παράστασης είναι να καταφέρει να επικοινωνήσει με τους θεατές, το ιδιόμορφο, εκπληκτικό αυτό κείμενο του Κάφκα, το οποίο μας παροτρύνει να σκεφτούμε και να αναθεωρήσουμε μερικά πράγματα στην προσωπική μας ζωή ή στη ζωή γενικότερα. Πόσο ανθρώπινη είναι η σημερινή μορφή της κοινωνίας που ζούμε; Γιατί να υπάρχουν άνθρωποι δύο κατηγοριών, αυτοί που ευημερούν και αυτοί που υποφέρουν, αυτοί που ορίζουν τους κανόνες και αυτοί που είναι αναγκασμένοι να τους υπηρετούν;
Η μουσική της Χριστίνας Αργύρη και οι στίχοι του Σταύρου Σταύρου σε συνάρτηση με το διασκευασμένο κείμενο και την σκηνοθετική προσέγγιση, έχουν ως επίκεντρο την ανθρώπινη φύση και απευθύνουν στους θεατές το εξής ερώτημα: τί θα άλλαζε στο κείμενο αν τον ρόλο του πιθήκου έπαιρνε ένας πρόσφυγας, ή μια τραβεστί, ή ένας ζητιάνος; «Κατηγορίες» ανθρώπων οι οποίοι υφίστανται από την «κοινωνία» των ανθρώπων την αλλοτρίωση της αληθινής , πραγματικής τους παρουσίας / ταυτότητας.
Ποιός πρέπει να ντρέπεται αλήθεια για την εξέλιξη μας ως άνθρωποι μέσα στον χρόνο και τον χώρο; Ο Πίθηκος ή ο Άνθρωπος;
Για λίγες μόνο παραστάσεις τον Απρίλιο!
Παραστάσεις: Κάθε Σάββατο στις 8:00 μ.μ. και Κυριακές στις 7:00 μ.μ., Σατιρικό Θέατρο Κάτω Σκηνή (Υπόγειο).
Λεμεσός: Θέατρο Ριάλτο: Τρίτη 11 Απριλίου, στις 8:30 μ.μ.
Όλες οι παραστάσεις παρουσιάζονται με υπέρτιτλους σε ελληνικά και τούρκικα.
Προπώληση εισιτηρίων: SoldOut Tickets και καταστήματα Stephanis - Electronics
Πληροφορίες και κρατήσεις: 99 25 1331
Συντελεστές
Μετάφραση - Ελεύθερη ελληνική διασκευή: Νεοκλής Νεοκλέους
Σκηνοθεσία - Δραματουργική επεξεργασία: Νεοκλής Νεοκλέους
Διανομή (με αλφαβητική σειρά): Αλέξανδρος Μαρτίδης & Izel Seylani
Σκηνικά - Κοστούμια: Σάββας Μυλωνά
Σχεδιασμός φωτισμού: Κυριάκος Σιαμπτάνης
Μουσική - Ενορχήστρωση - Μουσική διδασκαλία: Χριστίνα Αργύρη
Στίχοι: Σταύρος Σταύρου
Κινησιολογία: Δέσπω Βιολάρη & Yonly Leyva Desdunes
Φωτογραφίες: Χρίστος Αβρααμίδης
Θεσμικός Χορηγός: Πολιτιστικές Υπηρεσίες Υφυπουργείου Πολιτισμού
Χορηγοί: ΟΠΑΠ Κύπρου, Laiko Cosmos Trading.