![Νέα Σκηνή ΘΟΚ | Ακροάσεις για το έργο «Mère» του Ουαζντί Μουαουάντ](https://parathyro.politis.com.cy/temp/images/300x195/cache_300x195_Crop_medium_816922_749255_24_07_25_132218.png)
![Παράθυρο logo](images/logo/parathiro-aspro-logo.png)
Η «Σόλο για Τρεις» παρουσιάζει το έργο ΦΟΙΝΙΞ: ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ σε σύλληψη και σκηνοθεσία Χριστόδουλου Ανδρέου. Πρεμιέρα Σάββατο 13 Μαΐου, στο Wherehaus 612 στη Λευκωσία και για ακόμα 8 παραστάσεις.
Δύο γυναίκες και δύο άντρες, με οδηγό το βλέμμα, την επαφή και τις λέξεις, ακολουθούν μια πορεία αναζήτησης του «ποιος είμαι;» μέσα από τους άλλους που ορίζουν την ταυτότητα τους. Η συνάντηση με τον άλλον, το πλησίασμα του αποκαλύπτει πλευρές σκοτεινές ή φωτεινές που μπορεί να περιέχουν εσένα ή και όχι. Αυτό είναι ένα σκοινί που σε τραβάει όλο και πιο κοντά στον άλλον. Είναι ένας μαγνήτης. Σ’ αυτό το ταξίδι τα ερωτικά τους ένστικτα και η ελευθερία να είναι ο εαυτός τους, όπου όρια και λάθη δεν υπάρχουν συντελούν για την διαμόρφωση και την εκδήλωση της αγάπης.
Ο ανερχόμενος σκηνοθέτης Χριστόδουλος Ανδρέου έχει συστηθεί με επιτυχία στο θεατρικό κοινό της Κύπρου με την παραστάση Μουσική Δωματίου (2020 - 2021) σε πρωτότυπο κείμενο και μουσική σύνθεση, μέσω της μεθόδου της σκηνοθεσίας ως δραματουργία. Πέρυσι παρουσίασε σε παγκύπρια πρώτη και παραγωγή της «Σόλο για Τρεις» το έργο του Ιβάν Βιριπάγιεφ, Οξυγόνο. Φέτος επανέρχεται δημιουργώντας μια παράσταση βασισμένη και πάλι στη μέθοδο της σκηνοθεσίας ως δραματουργία (directing as play-writing) με τίτλο Φοινιξ: Οι άλλοι είσαι εσύ. Μια παράσταση που εμπεριέχει ισότιμα τον λόγο, την κίνηση και τη μουσική. Όλα αυτά τα στοιχεία της παράστασης είναι πρωτότυπα και προέκυψαν από τους αυτοσχεδιασμούς και την αλληλεπίδραση των ηθοποιών και του μουσικού κατά τη διάρκεια των προβών.
Ταυτότητα παράστασης
Σύλληψη - Σκηνοθεσία: Χριστόδουλος Ανδρέου
Δραματουργία: Λένα Σιταρά
Κινησιολογία: Παναγιώτης Τοφή
Μουσική Σύνθεση: Ανδρέας Οικονομίδης
Σκηνικά - Κοστούμια: Γιώργος Γιάννου
Σχεδιασμός Φωτισμού: Βασίλης Πετεινάρης
Βοηθός Σκηνοθέτη: Γιάννης Μίνως
Bοηθός Σχεδιαστή Φωτισμού: Αχιλλέας Μουσκής
Γραφικά: Μαρία Ανδρέου
Φωτογραφίες: Δημήτρης Λούτσιος
Trailer: Αντώνης Πουλιάσης
Χειριστής Φωτισμών: Αντρέας Καρσεράς
Επί σκηνής: Βάρσια Αδάμου, Σαββίνα Γεωργίου, Παναγιώτης Τοφή, Γιώργος Χιώτης και ο μουσικός Ανδρέας Οικονομίδης.
Διεύθυνση Παραγωγής: Μαρία Μανναρίδου Καρσερά
Μέγας Χορηγός: Υφυπουργείο Πολιτισμού
Υποστηρικτής: Κέντρο Τέχνης και Πολιτισμού, Θέατρο Χώρα.
Παραστάσεις
ΛΕΥΚΩΣΙΑ, Wherehaus 612 (Μιχαήλ Κουσουλίδη 5, 1041, Λευκωσία).
Πρεμιέρα: Σάββατο 13 Μαḯου 2023, 20:30.
Και για ακόμα 8 παραστάσεις: 15, 18, 20, 22, 23, 27, 29, 30 Μαḯου 2023, 20:30.
Κρατήσεις: 96 147809
ΛΕΜΕΣΟΣ, Θέατρο Ριάλτο (Αντρέα Δρουσιώτη 19, Πλατεία Ηρώων, 3040, Λεμεσός).
Τετάρτη 24 & Πέμπτη 25 Μαϊου 2023, 20:30.
Κρατήσεις: 77 77 77 45 / rialto.com.cy
Τιμές Εισιτηρίων: €15/ €12 (φοιτητές, στρατιώτες, άνεργοι, συνταξιούχοι, πολύτεκνοι, ηθοποιοί)
Η παράσταση συνιστάται για άτομα 15 ετών και άνω.
Φωτογραφίες: Δημήτρης Λούτσιος